SUgCH        
HUMMELMORAS GREVINNAN BELLOMIS


 
S448 48/2000    
e. INTUCH SUvCH FINUCH NUCH SVCH
Bellomis Lord Greystoke, innehar bruksavelspris i brons
   
   
u. SUvCH SVCH Hummelmoras Ina-Scott,
i
nnehar bruksavelspris i guld
   
     
Äg.Kennel Bellomis / Kennel Dovras    
     
Innehar bruksavelspris i guld.    
     
Avkommor: U-kullen & Y-kullen    
     
     

Utställningsresultat 2001

 

     

Stockholm SVTK

Anders Cederström

1 jkk, cert, BIM

   

Alfta SVTK

Thord Instedt

4 jkk, cert

   

Borås SVTK

Rolf Johansson

1 jk1, cert,

   

Borås SVTK

Horst Kellendoerfer

2 jkk, cert,

   

Stockholm SVTK

Charlotte Jacobsson

3 jkk, cert, R btkl

   

2002

 

 

   

Österbybruk SKK

Anders Cederström

2 jkk, cert, 2 btkl

   

Alfta Int. SKK

Matti Tuominen

1 jkk, cert, 2 btkl, r-cacib

   

Svenstavik SKK

Zidy Munsterheim-Ehnberg

1 jkk, cert, 3 btkl, CACIB

   

Lövudden SKK

Hjördis Espeland

1 jkk, cert, BIM

   

Timrå SVTK

Åke Sjöström

1 jkk, cert, BIR, BIS-1, SUgCH

   

Sundsvall Int. SKK

Hans Almgren

CACIB, BIM

   

 

 

 

   
2006        
Göteborg Int. SKK Kurt Nilsson 1 :a avelsklass, hp, BEST IN SHOW-4    
Vösterås Int. SKK Blaz Kavcic 1 :a avelsklass, hp, BEST IN SHOW-3    
Svenstavik SKK Kerstin Nilsson 1:a avelsklass, hp, BEST IN SHOW-2    
         
         

Jaktprovsresultat 2001

 

   

Örebro SVTK

Roland Johansson

gk anlagsspår

   

Uppland SGK

Ingvar Salberg

gk grytkaraktärsprov

   
2005        
Finland Seppo Saari C36 poäng    
2006        
Pomarkku, Finland Marjatta Reijonen C39 poäng    
         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SUgCH
HUMMELMORAS GREVINNAN BELLOMIS
S448 48/2000

 

 

 

 

S26055/98 VF S N
FINU
(V)CH INTU(V)CH NUCH S VCH SU(V)CH
Bellomis Lord Greystoke

S49892/95 VF S N
SJ
(D)CH SU(KVDG)CH
Dovras Leif-Egon

S31208/89 VF S N
SJ
(D)CH SU(D)CH
Adam

S36577/88 VF S N
SJ
(D)CH SU(D)CH
Agnes

S16891/94 VF S N
SU
(V)CH
Bellomis Etenelle

S10492/92 VF S N
Bellomis Cinzano Rosso

S27484/91 VF S N
S VCH SU(V)CH
Bellomis Beskow

S45341/95 VF S N
S VCH SU(KV)CH
Hummelmoras Ina Scott

S38838/89 VF S N
SJ(D)CH
Trädskrindsbackens Abbe

S33106/84 VF S N
SJ
(D)CH
Campilios Ajas

S29084/85 VF S N
SJ(D)CH
Tjuvbergets Doris

S49749/87 VF S N
SJ
(D)CH
Strops E Lo Corina

S13261/82 VF S N
INTUCH NU(V)CH SU(V)CH
Långsjöns Otter

S45717/83 VF S N
SU
(V)CH
Strops U-X Ellinor